ליווי בהתמודדות עם חרדת נהיגה

מהי חרדה מנהיגה?

חרדה היא לרוב משהו שאנחנו מנסים להימנע ממנו: אנחנו לוקחים כדורים נגדה, אנחנו לא רוצים לפגוש אותה, אך למעשה היא אחד הכלים העוצמתיים ביותר הקיימים בנפש שלנו. תפקידה הוא להפנות את תשומת ליבנו למקום כואב, ובכך לעזור לנו להושיט יד לעצמנו.

חרדה מנהיגה היא מגבלה אנושית פנימית, המשפיעה על הפעולות החיצוניות אותן אנחנו מבצעים בחיי היומיום שלנו. חלקנו עלולים לפגוש אותה אחרי שכבר נהגנו מאות אלפי קילומטרים; חלקנו חווים אותה כבר החל מהקילומטר הראשון; וחלקנו? לא מצליחים אפילו להשיג את רישיון הנהיגה הנכסף…

איך מזהים את החרדה?

בעבודה איתי, אנחנו מפנים את תשומת ליבנו אל החרדה, ומחפשים לגלות באיזה כאב היא מבקשת שנכיר. אט־אט – תוך כדי שיחה, נהיגה, הליכה, או ישיבה – אנחנו צוללים פנימה אל תוך נבכי הנפש: עוברים יחד בצמתים השונים של חייכם; בוחנים את הבחירות שביצעתם בפועל; מתחקים אחר נתיב הבחירות שבחרתם לאורך הדרך; ומוצאים את אותה הבחירה שהובילה בסופו של דבר אל החרדה עצמה. לכל אחד ואחת יש את הבחירה הזו – בין אם היא התבצעה בצומת גדול, בינוני או קטן בחיינו.

מה כולל התהליך?

כשאנחנו מגיעים אל אותה בחירה גורלית, אנו יכולים להתחיל לבחון את הסיבות שגרמו לנו לקבל אותה מלכתחילה. כך, אנחנו יכולים להכיל את הבחירה שלקחנו, ואולי חשוב מכך – את מי שהיינו בזמן קבלתה.

אנחנו אולי לא יכולים לשנות את העבר, אבל אנחנו בהחלט יכולים לשנות את האופן שבו אנו תופשים אותו. אנחנו יכולים לשנות את השיפוטיות והביקורתיות שלנו כלפי עצמנו, את הכעס והעלבון שאנחנו חווים עקב כך, או כל רגש אחר העלול לעלות בעקבות זאת – ובמקום, נלמד יחד לסלוח, למחול ולחבק את האדם שהיינו אז. 

לרוב, נגיע למסקנה שאותה הבחירה הגורלית קרתה אי־שם בילדות, והותירה ילד או ילדה פגועים מאוד, ללא מענה הולם. התפקיד שלנו עכשיו הוא לתת להם את המענה לו הם היו זקוקים כל כך – וזה, בעצם, מה שאנחנו עושים יחד בתהליך הליווי.

מה מאפשר המענה?

ברגע שאנחנו מגיעים לבחירה הגורלית, אנו פוגשים את הפצע הקיומי והעמוק שנפער בנו כשהיא התקבלה. ובעצם העובדה שאנחנו מטפלים באותו הפצע, ובכך נותנים תשומת־לב לאותו מקום כואב בתוכנו, אנו מאפשרים לחרדה להשתחרר, כי היא בעצם סיימה את תפקידה המקורי – קריאה לעזרה.

עכשיו, כל מה שנותר הוא לחזק את יכולות־הנהיגה שלנו: החל בלימוד תנוחת ישיבה נכונה ובטוחה; דרך היחלצות ממצבי־חירום והימנעות מהם בצורה מיטבית; וכלה בנהיגה בכבישים עמוסים, מרובי נתיבים ומחלפים. לכל אורך הדרך משולבים טיפים להרגלי נהיגה מצילי חיים, שיעזרו לכם לצבור ביטחון בנהיגה ואפילו ליהנות מהזמן שלכם על ההגה.

ומה יש למלוּוים שלי לומר?

"כבר מהשיחה הטלפונית הראשונה איתך הבנתי שהגעתי אל האדם הנכון. הרגשתי מאוד בנוח לשתף את החוויה הרגשית שלי סביב הנהיגה, על כל החרדה והקושי. שידרת לי ביטחון ונועם ממש מהרגע הראשון, שזה בדיוק מה שהייתי צריכה, ובאמת לאורך התהליך התחושה רק הלכה והתחזקה, מה שאיפשר לי להתמסר ובאמת להצליח להפנים את הכלים שנתת לי." (רינת קרסגי, 32, ירושלים)

"הגעתי לתהליך עם ערן מלאה חששות, אחרי 10 שנים שלא העזתי לנהוג. מהרגע הראשון הרגשתי שיש הקשבה וקבלה לא שיפוטית שאפשרו לי לחשוף את הפחדים וכך גם להתמודד אתם. התהליך היה הרבה מעבר לטכני, וכלל הבנה עמוקה של ערן מה החסמים שלי ואיך להתגבר עליהם. בעקבותיו חזרתי לנהוג בבטחון מלא ובתחושת מסוגלות שכה חסרו לי קודם. מברכת את ערן כל נסיעה על התהליך שהעביר אותי. כשהחלפתי אוטו הזמנתי אותו שוב להעברת תחושת הבטחון גם לרכב החדש." (מיכל פלטין, 44, משמרות)

"התהליך עם ערן היה מאוד נטול לחץ או עומס מכל סוג. זה דמה פחות לשיחה עם פסיכולוג ויותר לשיחת נפש עם חבר. היינו נפגשים באזור פרדס חנה, נוסעים באוטו, מטיילים ומדברים, ולאו דווקא על נהיגה. דיברנו על החיים האישיים שלנו, על מה שמעסיק אותנו, ואפילו על דברים די פילוסופיים ביסודם. לאורך כל הדרך, ערן הקשיב בתשומת לב והגיב בשאלות או אמירות שדחפו אותי לחשוב ולהתעמק בעצמי." (יונתן ברק, 19, נשר)

ערן אביבי

לגעת באדם להתחבר למכונה         |         050-6897643          |          eran@eranavivi.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s