מרוץ מוטוקרוס מספר 3

Motocross league 2016Race no 3

Motocross league 2016 Race no 3

המרוץ השלישי באליפות ישראל במוטוקרוס לשנת 2016 התקיים בוינגייט בשבת ה-30.4, ואפשר לרוכבים ולמשפחות להעביר את הזמן עד החזרה לאכילת חמץ בצורה מעניינת ומלאת סיפוק.

מאת: ערן אביבי | צילום: ראנר סקאנר

את הסיקור הפעם נתחיל מכמות הרוכבים. בניגוד לשני המרוצים הראשונים, שבהם השתתפו סביב ה-80 רוכבים, הפעם נרשמו 57 רוכבים בלבד. כמות הרוכבים הנמוכה, הכל עניין יחסי כמובן, גרמה למנהל המרוץ ולוועד המקצועי לאחד חלק מהקטגוריות למקצים משותפים. החלטה אשר באה למנוע מצב שבו רק 4 שמשתתפים נמצאים על המסלול, כמו למשל אצל הג'וניורס מתחילים, וגם למנוע מצב של ביטול המקצה לאותה הקטגוריה.

כשמסתכלים על ההחלטה בעיניים של צופה מהקהל, היא הגיונית. עדיף לצפות במרוץ כאשר יש הרבה רוכבים בו זמנית על המסלול, מה שיוצר אקשן ועניין. מה גם שאורך הכללי של האירוע קצר יותר ומשאיר טעם של עוד לקהל, וגם יש סיכוי טוב יותר שהקהל ישאר לעודד בטקס הפודיום.

אבל כשמסתכלים על זה מעיניים של המתחרים, זה כבר פחות הגיוני, כי ישנם הבדלי רמות בין הרוכבים על המסלול. אבל הטיעון העיקרי הוא, שבמצב שבו יש שתי קטגוריות שונות על המסלול בו זמנית, קשה יותר להבין את המיקום האישי בתוך הקטגוריה במהלך המרוץ עצמו. וככה לרוכב הרבה יותר קשה לתכנן ולנהל את מהלך המרוץ מבחינת שימור אנרגיה, עקיפות וכדומה.

בכל מקרה ההחלטה נפלה ולכן היה איחוד בחלק מהקטגוריות ואלו הן:

  • ג'וניורס מתחילים התחרו במקביל עם ג'וניורס מקצועי
  • הסניורים התחרו במקביל עם הבוגרים מתחילים
  • MX1 התחרו במקביל עם MX3

מהלך המרוץ

ראשונים להתחרות היו הבוגרים מתחילים והסניורים שעלו ביחד על המסלול.

בוגרים מתחילים –

את המקצה הראשון ניצח דוד אוקרט. שני הגיע בר קלפה ושלישי הגיע איתי דב הצעיר, KTM, שעלה מהג'וניורס מקצועי. במקצה השני ניצח בר קלפה שגם לקח ראשון כללי בקטגוריה מפני שאוקרט סיים את המקצה הזה במקום השלישי, אחרי עומרי יהב שסיים שני.

בפודיום עמדו – בר קלפה מקום ראשון, דוד אוקרט מקום שני ועומרי יהב מקום שלישי.

סניורים –

בסניורים התחרו 4 רוכבים. נער הזהב הנצחי, ירון (גולדי) גולדשטיין, RPM, ניצח את שני המקצים בצורה משכנעת ביותר. הוא גם ניצח את המקצה באופן כללי כאשר הוא מגיע גם לפני המנצח של הבוגרים המתחילים. שני סיים רמי צרפתי ושלישי דורון מור. מאור אברהם, מטרו מוטור, רוכב חזק ותחרותי, סיים רביעי כללי לאחר שבמקצה השני הוא נפגע כתוצאה ממפגש עם רוכב אחר ונאלץ לפרוש מהמקצה.

סופר ג'וניורס –

אחרי הבוגרים והסניורים עלו הסופר ג'וניורס הקטנים. 5 רוכבים צעירים מגילאים 8-11 עלו המסלול ונתנו בגז. בשני המקצים ניצח אכרם אלחמידי, מטרו מוטור, שגם פתח הכי טוב ושמר על ההובלה שלו מהתחלה ועד הסוף בשני המקצים. שני סיים בן אלמגור, KTM, ושלישי אור זרקו, מטרו מוטור. ארז מלמן סיים רביעי וחמישי אלעד צפר.

MAIN EVENT

Motocross league 2016Race no 3

Motocross league 2016 Race no 3

ראשונים לעלות להתחרות היו MX1 ו-MX3.

MX1 –

כמו במרוץ הראשון באליפות, גם הפעם הגיע להתחרות קורי נמט, רוכב בינלאומי שמתחרה בליגות הגבוהות ביותר בעולם. נמט רכב בחסות TM  ישראל והוא מגיע לארץ כאורח של האקדמיה לרכיבת שטח של רועי שלומי.

כמו במרוץ הראשון באליפות שבו הוא השתתף, גם הפעם נמט שלט ללא עוררין במרוץ. אומנם הוא לא פתח ראשון באף מקצה, הוא רוכב על 250 סמ"ק לעומת 450 או 350 סמ"ק של המתחרים האחרים בקטגוריה. אבל הוא מהר מאוד עקף ולקח פיקוד על העניינים. ללא כל ספק היכולת של קורי נמט מלמדת שיש עוד הרבה לאן לצמוח מבחינת יכולת הרכיבה של הרוכבים בארץ.

זיו כרמי, KTM, סיים שני בשני המקצים לאחר שבשניהם הוא פתח חזק ולקח את ההובלה עד אשר נמט עקף אותו. כרמי חוזר לכושר ואת התוצאה רואים בשיפור ממרוץ למרוץ. שלישי סיים שחר בלולו, TEAM HONDA, שחזר מפציעה ארוכה של חצי שנה. בלולו שעדיין לא דוחף חזק מאוד, סיים שלישי את שני המקצים ברכיבה חלקה ויפה וללא מלחמות מסוכנות עם רוכבים אחרים. אורן חסון, TEAM HONDA, אחד הרוכבים החזקים והמוכשרים שנפצע במרוץ הקודם, עלה להתחרות אך לא רכב לא לקח סיכונים מיותרים ורכב עדין ואיטי.

MX3 –

את שני המקצים ניצח בפועל מתן ניר, מטרו מוטור, אך מאחר ובמקצה הראשון הוא קפץ כאשר הונף דגל צהוב, משמעו שיש רוכב תקוע על המסלול ואין לעקוף או לקפוץ, הוא הורד מיקום  אחד למטה. בסופו של דבר על הפודיום הוא עמד במדרגה הראשונה בזכות ניקוד כללי הטוב ביותר גם לאחר ההורדה במיקום.

מי שהרוויח מהעונש של ניר הוא גיא אליתים, RPM, שעלה למקום הראשון במקצה הראשון. בסופו של דבר אליתים סיים שני כללי בקטגוריה לאחר שהזמנים של ניר היו טובים משלו בחיבור שני המקצים. שלישי סיים דור טפר שהגיע עם קהל מעודדים חזק ותומך אשר עזר לו לסיים במקום השלישי את שני המקצים.

אחריהם עלו הג'וניורס והג'וניורס מתחילים.

ג'וניורס –

סוף סלע, KTM, כמו בשני המרוצים הקודמים, הפגין עליונות כאשר בשני המקצים הוא פתח ראשון והגדיל את הפער מהקפה להקפה. המעבר של איתי דב לבוגרים קצת הוריד מסלע את הלחץ ואולי גם את העניין לקהל, אך מאפשר להראל מלמן וגיל זרקו לפרוץ קדימה.

מלמן, מטרו רייסינג, סיים שני את המקצה הראשון אך במקצה השני הוא נפל וסיים במקום השישי. בסוף היום הוא עמד על המדרגה השלישית בפודיום.

גיל זרקו, מטרו מוטור, סיים שלישי במקצה הראשון ובעקבות הנפילה של מלמן, במקום השני במקצה השני. מה שאפשר לו לעמוד על המדרגה השנייה בפודיום.

יובל פינק רייזמן שחזר להתחרות לאחר שלא התחרה במרוץ הקודם, סיים את המקצה השני במקום השלישי. לצערו הניקוד הכללי שלו לא הספיק כדי לעמוד על המדרגה השלישית בפודיום, לאחר שלמלמן היתה נקודה אחת יותר ממנו, אפילו שמלמן סיים במקום השישי את המקצה השני.

ג'וניורס מתחילים –

רק 4 רוכבים מהקטגוריה התייצבו למרוץ ולכן הם אוחדו עם הג'וניורס המקצועי. וכך יצא שהם רכבו בחלק השני של היום, ה-MAIN EVENT, ולא בחלק הראשון כמו הבוגרים מתחילים.

במקצה הראשון ניצח ניב סבן שרכב חלק ויפה. אחריו הגיע עידו לוי ושלישי רום שמיר. במקצה השני רום שמיר פתח חזק ותוך כדי מפגן רכיבה יפה מאוד שמר על המיקום שלו עד הסוף. ניב סבן שפתח הפעם פחות טוב, עקף את עידו לוי וארז צפר בדרכו למקום שני. שלישי סיים ארז צפר.

על הפודיום עלו ניב סבן במקום הראשון, רום שמיר שני ועידו לוי במקום השלישי.

MX2 –

Motocross league 2016Race no 3

Motocross league 2016 Race no 3

הקטגוריה הגדולה ביותר במרוץ עם 10 רוכבים גם סיפקה את העניין הגדול ביותר עם הרבה קרבות מיקומים בשני המקצים.

מקצה ראשון –

דוד פרומנוב, MOTO YOUNG, פתח ראשון וחזק מאוד. הוא שמר על ההובלה עד להקפה 11, אחת לפני אחרונה. דן מיה, מטרו מוטור, שישב לפרומנוב על הזנב מההקפה הראשונה, מוצא פרצה, עוקף ולוקח את הניצחון מפרומנוב שמסיים שני.

דור עטיה, KTM, פתח טוב והתייצב במקום השלישי בהקפה הראשונה. טעות שלו בהקפה מספר 2 גורמת לו ליפול ולרדת למקום השישי. הוא מתאושש ומטפס חזרה בסולם המיקומים, כאשר בהקפה מספר 9 הוא עוקף את רוני רגב, שהיה רביעי, וגם את אליקו אוחנה, שהיה שלישי, לאחר שישב על הזנב שלהם מההקפה מספר 3. עטיה מתיישב למיה על הזנב, כשמיה בעצמו יושב על הזנב של פרומנוב המוביל. לפני הכניסה להקפה מספר 10, טעות של עטיה גורמת לו ליפול שוב ולאבד את המקום השלישי ומשם גם את המקום הראשון בפודיום. עטיה סיים במקום השישי את המקצה.

בסופו של המקצה הראשון, דן מיה ראשון, דוד פרומנוב שני ואליקו אוחנה, AMA MOTORS, שעלה למסלול לאחר שנפצע קלות יום קודם, שלישי.

מקצה שני –

דור עטיה פותח חזק ולוקח את ההובלה מיד ושומר עליה עד סוף המרוץ תוך כדי רכיבה שקולה ועקבית.

רוני רגף, TEAM HONDA, פתח טוב מאוד והתייצב במקום השני, כאשר מאחוריו ועל הזנב שלו דוד פרומנוב, גב סלע, KTM, דן מיה ואליקו אוחנה. וכך לכל אורך המרוץ הקרב האמיתי היה על המקום השני, כאשר פרומנוב מחפש לעקוף את רגף וכך גם סלע, מיה ואוחנה.

בהקפה מספר 8 בר נוב, עופר-אבניר, מצטרף לחבורה הלוחצת על רוני רגף ובהקפה מספר 10 נוב עוקף את אוחנה שהתעייף.

לאחר שכל המרוץ פרומנוב לא הצליח למצוא את הפרצה לעקוף את רגף, הוא מחליט להמר על כל הקופה בסיבוב האחרון של ההקפה האחרונה, אותו סיבוב שבו נפל עטיה במקצה הקודם. פרומנוב יוצא מהסיבוב חזק מאוד בקו הרחב כאשר הוא מנסה לגרום לרגף לזוז לאמצע המסלול, לקו האיטי יותר. ההימור של פרומנוב לא מצליח, והוא מגיע לרמפה האחרונה על הקצה השמאלי שלה. הוא מנסה לחזור למרכז המסלול ולקפוץ את הרמפה אבל המיקום שלו היה גרוע, וכתוצאה מכך הוא מאבד שליטה ומתהפך בחיתוך חד ימינה, כמעט פוגע ברגף כשהוא בדרך לנחיתה. פרומנוב מתעופף באוויר כשהוא והאופנוע מבצעים כמה סלטות. האופנוע נעצר ממש ליד עמדת מדידת הזמנים כאשר פרומנוב עצמו נעצר על המסלול בצד הימני שלו, קרוב לפארמדיקים שמיד יצאו לטפל בו.

בסיום המרוץ, עטיה ראשון, רגף, שעמד בצורה יוצאת מן הכלל בלחץ הגדול שהופעל עליו לאורך כל המרוץ, שני וסלע שלישי. פרומנוב עצמו התאושש וצעד לאמבולנס מלווה בפארמדיקים, להמשך טיפול.

כאן חשוב להזכיר לקהל ולאנשי הצוות של הרוכבים, שאין לעלות על המסלול גם כאשר רוכב מתהפך. יש לתת למנהל המרוץ ולמרשלים לטפל במצב, זה התפקיד שלהם והם אלה שרואים את התמונה הגדולה. עלייה של אנשים על המסלול, גם אם להציע עזרה לפצוע או לסמן לרוכבים האחרים, מסוכנת מאוד ועלולה להסתיים באסון כבד אף יותר.

בסוף היום על הפודיום עמדו דן מיה במקום הראשון, דור עטיה שני ורוני רגף במקום השלישי. פרומנוב, למרות רכיבה חזקה, לא עלה לפודיום בעקבות ההתרסקות בסוף המקצה השני.

המרוץ הרביעי במסגרת אליפות שישראל במוטוקרוס יהיה ב-14.5 בוינגייט, נתראה שם.

ערן אביבי

לגעת באדם להתחבר למכונה         |         050-6897643          |          eran@eranavivi.co.il